KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Heliogravyr 12498020
nr 1249 8020
Akseli Gallen-Kallela
(1865-1931), Finland
Heliogravyr, Porträtt av konstnärens mor, signerad. Motivet: 24x21,5
Akseli Gallen-Kallela, finländsk målare född i Björneborg 1865, död i Stockholm 1931.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 22 april 2019
kl 19:56:45
21/4 12:31:46
Akseli Gallen-Kallela
Läs mer om Akseli Gallen-Kallela